Anahtar Kelime Nedir?

Reklam oluştururken dahi sizden istenen “anahtar kelime nedir “diye bir rehber hazırlayalım dedik. Genel olarak da dijtal pazarlama ile ilgilenen kişilere bir rehber olur maksadıyla, dilerseniz bakalım Anahtar kelime neymiş?

Anahtar kelime, genel olarak bir belgeyi ve metni tanımlayan “kelime” olarak değerlendirilebilir. Dijital pazarlamadan örnek vermek gerekirse bir diş polikliniği için anahtar kelimelerden bir tanesi “yirmilik diş” olabilir. Dijital pazarlamada da müşterilerinizin sizi ararken kullandıkları “anahtar kelimeler” bulunmaktadır. Peki bu anahtar kelimeler nasıl tespit edilmekte?

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması sayesinde sektörünüzde müşterilerinizin ve o sektörle ilgilenenlerin aramış oldukları popüler olan anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Tespit ettiğiniz anahtar kelimeler ile web sitenizi optimize ederek organik trafiğinizi artırabilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Peki Anahtar Kelime Araştırması için hangi araçları kullanabiliriz:

  • Ahrefs
  • Semrush
  • Google Ads
  • Keywordtool.io

Bunlar SEO için anahtar kelime araştırması sağlanırken en çok kullanılan araçlardan sadece birkaçıdır. Bu araçlardan faydalanarak web sitenizi optimize etmek için en iyi anahtar kelimeleri kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: İzmir SEO Danışmanlığı

Anahtar Kelime ile İlgili Terimler

Anahtar kelime nedir olarak bahsederken anahtar kelime ile ilgili merak edilenlerden bahsetmezsek de olmaz. Sizler için hemen alt kısımda birkaç adet anahtar kelime ile ilgili başlık derledik:

1) Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğunu duymuşsunuzdur. Anahtar kelime yoğunluğu, web sitesinin bir sayfasındaki kullanılan anahtar kelimenin sıklığını temsil etmektedir. Yani anahtar kelimenin, makalede kaç kez kullanıldığı hakkında bilgi vermektedir. “Anahtar kelime yoğunluğu şu düzeyde olmalıdır” tarzında kesin bir kanı bulunmasa da anahtar kelimenin makale içerisinde çok fazla kullanılmaması önerilmektedir. Google bu durumu “spam” olarak algılayabilir ve web sitenizin arama sonuçlarında gözükmesini engelleyebilir. Bundan dolayı sayfalarınızı SEO’ya uygun şekilde optimize ederken anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmenizi öneririz.

2) Long Tail Keyword

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler(Long Tail Keywords), daha spesifik ve daha az rekabetçi olan anahtar kelime öbeklerini ifade eder. Genellikle bir veya daha fazla kelimenin kombinasyonu olarak kullanılır ve kullanıcının daha spesifik bir arama sorgusu yapmasını hedefler. Örneğin, “sarı renkli spor arabalar” gibi bir uzun kuyruk anahtar kelime, daha spesifik bir hedef kitleye ulaşmayı ve daha yüksek dönüşüm oranları elde etmeyi sağlar. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri, anahtar kelime stratejilerinin bir parçası olarak kullanılır ve web sitelerinin daha hedeflenmiş trafiğe erişimini sağlar.

İzmir SEO Ajansı

Unutmayın! İyi bir anahtar kelime araştırması ile tam olarak hedef kitlenize ulaşabilir, organik trafiğinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Yorum yapın